Sprzęt do wyrobu wędlin domowych - co potrzebujesz?
Sprzęt do wyrobu wędlin domowych - co potrzebujesz?

Sprzęt do wyrobu wędlin domowych - co potrzebujesz?

Z roku na rok przybywa coraz więcej miłośników domowych wyrobów. Własnoręcznie wyprodukowane wyroby są nie tylko zdrowsze, ale i pozbawione sztucznych dodatków oraz wypełniaczy. Domowe wyroby to również ogromna satysfakcja dla osoby, która je wyprodukuje. Domowy wyrób wędlin może stać się nie tylko źródłem pewnego produktu, ale także inspirującym hobby. Hobby to wymaga jedynie zaangażowania oraz podstawowego sprzętu. 

Sprzęt

Sprzęt przy wyrobie domowych wędlin jest niezbędnym aspektem. Dlatego decydując się na własnoręczny wyrób wędlin sprawdź jaki sprzęt musisz nabyć - bo możliwe, że masz już go w domu i nie będziesz potrzebował dodatkowych wydatków. 

Mięso - obróbka i przygotowanie

Aby zrobić swoją pierwszą kiełbasę to musisz zacząć od pierwszego etapu, jakim jest rozdrobnienie mięsa. Do tego będziesz potrzebować: Za pomocą noża podzielisz mięso na mniejsze kawałki, a następnie usuniesz zbędne fragmenty kości, chrząstki oraz ścięgna. Pamiętaj, żeby noże były ostre! Zaopatrz się w ostrzałkę lub stalkę, ponieważ noże powinny być utrzymywane w stałej ostrości. Do krojenia surowego mięsa użyj szklanej, kamiennej lub plastikowej deski. Deski te są bardziej odporne na przenikanie bakterii niż na przykład deska drewniana. 

Nożyi deski 

Za pomocą noża podzielisz mięso na mniejsze kawałki, a następnie usuniesz zbędne fragmenty kości, chrząstki oraz ścięgna. Pamiętaj, żeby noże były ostre! Zaopatrz się w ostrzałkę lub stalkę, ponieważ noże powinny być utrzymywane w stałej ostrości. Do krojenia surowego mięsa użyj szklanej, kamiennej lub plastikowej deski. Deski te są bardziej odporne na przenikanie bakterii niż na przykład deska drewniana. 

Maszynka do mielenia mięsa 

To podstawowy sprzęt do wyrobu kiełbasy, posłuży Ci do rozdrobnienia mięsa i z pewnością znajduje się w każdej kuchni. Jeśli jednak jej nie masz to przy zakupie zwróć uwagę przede wszystkim na to czy są do niej części zamienne i ile one kosztują. Tradycyjna maszynka ALFA jest jedną z najwygodniejszych maszynek dostępnych na rynku, a jej części są solidne i tanie.

Nadziewarki lub maszynki do mielenia z lejkiem 

Do nabijania kiełbas możesz użyć zwykłej maszynki i specjalnego lejka właśnie do nadziewania mięsa w jelito. Możesz również pokusić się o nadziewarkę do kiełbas, są one łatwiejsze i szybsze w obsłudze niż maszynka. Więc jeśli decydujesz się na domowy wyrób wędlin z pewnością będzie to dla Ciebie dobra inwestycja. Nadziewarka zapewni Ci komfort i wygodne podczas nabijania farszu. 

Wędzarnie

Niezbędna do wyrobu wędlin wędzonych będzie oczywiście wędzarnia:

- wędzarnia tradycyjna, czyli opalane drewnem. Dzięki takiej wędzarni uzyskasz doskonały efekt wędzenia, natomiast wymaga ona naszej stałej uwagi oraz większego zaangażowania podczas całego procesu. Ale i ten etap jest bardzo przyjemny i ciekawy.

 wędzarnia elektryczna  - to znacznie wygodniejsza opcja, ponieważ absorbuje mniej naszego czasu. Jest prosta w obsłudze i mobilna. 

Haki do wędzenia, przydadzą się podczas każdego wędzenia

Haki do wędzenia wykonane są ze stali nierdzewne i są niezbędne do wieszania szynek lub innego mięsa w wędzarni. Do wędzenia szynek używaj haków typu S, a do wędzenia ryb, używaj specjalnych do tego przeznaczonych haków. 

 

Pozostałe akcesoria do wyrobu wędlin w domu

Termometr

Przedstawię Ci dwa termometry, które towarzyszą mi zawsze podczas domowego wyrobu wędlin: termometr szpilkowy i kotłowy. 

Termometr szpilkowy - dzięki niemu sprawdzisz temperaturę wewnątrz wyrobu. Jest to termometr do sprawdzania temperatury, więc nie możesz go zostawić wewnątrz komory wędzarniczej. 

Termometr kotłowy - dzięki niemu sprawdzisz temperaturę wody podczas parzenia wędlin. 

Wagi

Domowy wyrób wędlin ma swój ogromny plus, że nie jest tu potrzebna precyzja. Lecz są takie produkty jak np. porcja mięsa czy sól peklowa, którą należy precyzyjnie dozować! Przyprawy możesz dodawać wedle smaku i uznania. 

Naczynia

Różnego rodzaju misy i miski, wanienki, pojemniki. Najlepiej ze stali nierdzewnej lub solidnego plastiku. Unikamy tanich pojemników bez atestu.

Nie masz wędzarni?? - oto dwa sposoby, dzięki którym brak wędzarni nie musi być Twoją wymówką, by cieszyć się domowej produkcji wędlinami. 

Szynkowar

Nie wszystkie wędliny muszą być wędzone - może je przygotować w szynkowarze. Mielonka, kiełbasa szynkowa, szynka z indyka wszystko to przygotujesz w szynkowarze! 

 

Usługa wędzenia 

Jak to wygląda?

1. Przynosisz do nas swoje produkty (produkty gotowe do procesu wędzenia)

2. My zajmujemy się całym procesem wędzenia (trwa to około 5godzin)

3. Odbierasz uwędzone produkty o ustalonej godzinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium