Jak zrobić swoje pierwsze whisky?
Jak zrobić swoje pierwsze whiskey

Jak zrobić swoje pierwsze whisky

Jeśli właśnie stoisz przed wyzwaniem, jakim jest przygotowanie “od początku do końca” domowej whisky, ten tekst pomoże Ci zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Whisky to nic innego jak spirytus, który powstaje w procesie fermentacji. Aby po kilku latach leżakowania cieszyć się smakiem i aromatem musisz wykonać kilka kroków. Nie jest to proces szybki i prosty ale dla amatora tworzenia alkoholi satysfakcja jest ogromna.

Czym jest whisky i skąd pochodzi

Whisky to nic innego jak spirytus, który ma wiele odmian oraz stylów tworzenia. Różnice między różnymi gatunkami whisky dotyczą składników zacieru. Zacier whisky można przygotować z kukurydzy, żyta, pszenicy, owsa lub jęczmienia. Mieszając zawartość procentową tych składników, można stworzyć szereg różnych smaków i aromatów.

Tradycja whisky określana jest na okres 1000-1200 n.e. A do jej powstania przyczynili się mnisi, którzy wędrując po Europie trafili do Irlandii i Szkocji, gdzie w klasztorach zaczęli praktykować  destylację. Jako, że w tamtych terenach ciężko było o winnice, zdecydowano się na tworzenie zacierów z dostępnego zboża, a później destylowano całość na whisky.

Jeśli chodzi o amerykańskie odmiany tego trunku, to są one oparte na europejskich naukach, które dotarły do wczesnej Ameryki wraz z imigrantami. Przez pewien czas whisky stanowiła tam nawet walutę - miała bardzo dużą wartość.  To właśnie w Ameryce zaczęto tworzyć odmiany przy wykorzystaniu różnych ziaren m.in. kukurydzy, która stała się podstawą “whisky burbon”.

Krok po kroku tworzenia whisky

Na samym początku warto określić jaki rodzaj whisky chcesz przygotować. Jak już wiesz, zacier powstaje z ziaren kukurydzy, żyta, owsa i jęczmienia. Tutaj można trzymać się proporcji, które określają dany rodzaj lub stworzyć własny. Proponuję na początek skorzystać z przepisów sprawdzonych. A nawet zaopatrzyć się w gotowy ZESTAW DO WYROBU DOMOWEGO WHISKY

Co potrzebujesz:

➡️ 10l wody

➡️ 4g enzymu alfa amylaza

➡️ 4kg ześrutowanego słodu

➡️ Pojemnik fermentacyjny 30l

➡️ Termometr

➡️ Węgiel aktywny płynny x2

Jak zrobić

➡️  Do garnka wlej 10l wody i zagotuj

➡️  Do gotującej się wody wsyp enzym Alfa Amylazę i dodaj 4kg ześrutowanego słodu do whisky. Wszystko dokładnie wymieszaj.

➡️  Gotuj przez 30 minut – od czasu do czasu zamieszaj.

➡️  Po 30 minutach gotowania, wyłącz grzanie i dodaj 4,5kg glukozy.

➡️ Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się glukozy. Całość przelej do plastikowego fermentatora i dolej zimnej wody do objętości 25l, tak aby temperatura nastawu spadła do 250C. Gdy utrzymasz tą temperaturę dodaj węgiel aktywny płynny, który ma za zadanie wyeliminować niepożądane związki aromatyczne powstające podczas fermentacji, tak by finalny smak był bardziej delikatny.

➡️ Do przygotowania nastawu dodaj drożdże i utrzymuj temperaturę 18-22°C podczas fermentacji. Fermentacja będzie trwała około 7 dni. Niższa temperatura niż ta zalecana wydłuży proces fermentacji nawet dwukrotnie. Nie zalecam zamykać fermentatora rurką fermentacyjną, ponieważ fermentacja przebiega burzliwie.

➡️  Po zakończeniu fermentacji, użyj środka klarującego, który ma za zadanie wytrącić na dno pojemnika drobiny obumarłych drożdży, resztki ziarna oraz resztki węgla aktywnego.

➡️  Nastaw zlej delikatnie znad osadu, używając do tego specjalnych rurek do zlewania.

➡️  Po tym procesie możesz przystąpić do destylacji nastawu. Aby uzyskać w pełni aromatyczny trunek zalecam odbierać destylat o mocy 60-75%.

➡️  Otrzymany destylat rozcieńcz dobrej jakości wodą (najlepiej wcześniej destylowaną) do mocy 50% i dodaj kolejną saszetkę płynnego węgla aktywnego, całość odstaw na 10 dni.

➡️  Tego nastawu już nie destyluj, ponieważ straci on zbyt dużo aromatu słodowego. Przefiltruj go przez bibułkę lub specjalny filtr.

➡️  Po przefiltrowaniu destylatu rozcieńcz go do mocy 40%, szczelnie zamknij i odstaw na 12 miesięcy. Do dojrzewającego whisky dodaj płatki dębowe amerykańskie średnio opiekane w ilości 0,5g -1,5g na 1l alkoholu.

➡️  Po okresie dojrzewania whisky, możesz dodać zaprawki do whisky, wzmocnią one jego aromat oraz kolor.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium