Suszone śliwki
Suszone śliwki

Suszone śliwki

Czy wiesz, że suszone śliwki zyskały miano “superfood”? W 2015 roku Komisja Europejska wydała oświadczenie uznające suszoną śliwkę za niezwykle ważną w naszej diecie, podkreślając, że jest istotnym elementem zróżnicowanej i zbilansowanej diety oraz zdrowego trybu życia. Co sprawia, że suszona śliwka prześcignęła swoją prosto z drzewa wersję?

Wartości odżywcze suszonych śliwek

Aby zrozumieć czemu suszona śliwka cieszy się mianem “superfood” warto przyjrzeć się jej wartościom odżywczym. Suszona śliwka różni się bardzo swoim składem od śliwki świeżej, ponieważ w procesie suszenia zyskuje wiele cennych właściwości, których nie posiada świeży owoc.

Suszone śliwki zawierają w swoim składzie pięciokrotnie!!! Więcej witaminy A oraz siedem razy!!! Więcej cennego błonnika niż ich świeże odpowiedniki.

Suszone śliwki są źródłem wielu cennych witamin  m. in C, E, K oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego, śliwki suszone są bogatym źródłem wielu wartościowych pierwiastków, w tym potasu, magnezu, miedzi, żelaza, wapnia, fosforu i manganu. 

Okiem dietetyka

Wiele badań wskazuje na to, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem i lepszym trawieniem warto do diety wprowadzić śliwki suszone. Pomimo że są one bogate w cukry proste, dietetycy są jednogłośni, że w ilościach kontrolowanych ;) śliwki suszone są niezastąpione jeśli chodzi o prawidłowy metabolizm. 

„Jest to jedyny suszony owoc, który może się poszczycić zezwoleniem na używanie zatwierdzonego, autoryzowanego oświadczenia zdrowotnego, które mówi, że 100 g suszonych śliwek dziennie sprzyja funkcjonowaniu jelit przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. W związku z tym jest to konkretny naukowy dowód na to, że śliwka suszona może być zaliczona do superfoods” - wyjaśniła agencji Newseria dietetyk Barbara Dąbrowska.

Nasz przewód pokarmowy a suszone śliwki

Jednym z podstawowych zastosowań śliwek suszonych jest wspieranie procesów trawiennych. Od wieków stosuje się na całym świecie śliwki suszone w walce z zaparciami. Takie właściwości zawdzięczają suszone śliwki bardzo dużej zawartości błonnika pokarmowego — w 100 g owoców suszonych jest aż 10g błonnika pokarmowego.

Ale również w śliwkach suszonych występuje duża ilość sorbitolu, który wykazuje właściwości przeczyszczające. Sorbitol w połączeniu z błonnikiem pokarmowym daje świetne efekty w walce z zaparciami.

Wracając jeszcze do błonnika pokarmowego, muszę wspomnieć, że ten zawarty w suszonych śliwkach jest mieszanką rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych frakcji — włókien pokarmowych. Co to oznacza w praktyce?

Błonnik rozpuszczalny, czyli śluzy, pektyny, gumy bardzo szybko pęcznieje w połączeniu z wodą (ma postać galaretki) w  naszym przewodzie pokarmowym, dając nam uczucie sytości oraz spowalnia wchłanianie się węglowodanów.

Wykazuje on również właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz oczyszczające nasz przewód pokarmowy.

Błonnik nierozpuszczalny, czyli głównie celuloza, po kontakcie z wodą „pęcznieje” i ułatwia pozbycie się zaległości z jelit. Pobudzając perystaltykę jelit, wymiata z nich nagromadzone złogi.

Choroby cywilizacyjne a suszone śliwki

Bardzo duża zawartość witamin, minerałów oraz organicznych związków w suszonych śliwkach sprawia, że są one pomocne w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Dzięki zawartości polifenoli, których głównym zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami, regularne jedzenie suszonych śliwek może pozytywnie wpłynąć na walkę z nowotworami. Suszone śliwki chronią nas również przed chorobami układu krążenia,  obniżają poziom cholesterolu oraz regulują poziom cukru we krwi.

Bardzo dużą zaletą śliwek suszonych jest również wysoka zawartość wapnia, która pomaga w utrzymaniu i zapobiec utracie kośćca, minimalizując tym samym ryzyko zachorowań w przyszłości na osteoporozę. 

Podsumowując, suszone śliwki powinni jeść wszyscy ci, którym zależy na utrzymaniu prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz zdrowia ogólnie. Do swojej diety powinni je włączyć wegetarianie i weganie, bo suszone śliwki bogate są w witaminy i minerały, których im najczęściej brakuje. Suszone śliwki to również wspaniała, słodka :) przekąska, która po prostu wywołuje radość.

PS. Suszone śliwki dodane do ciężkostrawnych potraw sprawią, że będą one lżejsze i smaczniejsze.

 

[product id="1761"]

Źródło:

Dąbrowska B., Najnowsze doniesienia o wpływie suszonych śliwek na zdrowie jelit [online] Dietetycy. 24.02.2018. [dostęp: 25.05.2020]. Dostęp w Internecie: https://dietetycy.org.pl/najnowsze-doniesienia-o-wplywie-suszonych-sliwek-zdrowie-jelit/.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium