Pektyna co to jest i jak stosować?
Pektyna co to jest i jak stosować?

Pektyna co to jest i jak stosować?

Pektyny, podobnie jak agar, to roślinny zamiennik żelatyny. Na etykietach pektyna widnieje pod postacią E440. Chociaż oznaczenia "E" kojarzymy ze sztucznymi konserwantami, to nie powinniśmy obawiać się tego składnika. Pektyna to substancja naturalnego pochodzenia. 

Pektyny — czym są?

Pektyny to substancje węglowodanowe pochodzące z roślin, zazwyczaj owoców. Znajdują się w ścianach komórek roślinnych i często wiążą komórki razem. Zalicza się je do frakcji błonnika pokarmowego. Bardzo duża część owoców i niektóre warzywa zawierają pektynę, ale najlepszym jej źródłem są jabłka, śliwki, winogrona i cytrusy (grejpfrut, pomarańcze, cytryny). Największa koncentracja pektyn jest w dojrzałych owocach. 

Pektyny używane w produktach spożywczych to najczęściej pektyny z jabłek i cytrusów.

Pektyny posiadają właściwości:

  • żelujące,
  • zagęszczające,
  • emulgujące.

Wpływ pektyny na nasz organizm:

Pektyny wpływają bardzo pozytywnie na nasz organizm, a ich spożywanie może przynieść nam wiele korzyści.

Badania pokazują, że spożywanie przez dłuższy czas 15 g pektyn dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 30 proc. Możemy w ten sposób zadbać o poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego i uchronić nasz organizm przed chorobami krążenia.

Pektyny wykazują również zdolności oczyszczające ciało z toksyn i chronią przewód pokarmowy przed odkładaniem się złogów. Posiadają one zdolność wiązania jonów, a przez to usuwają z organizmu metale ciężkie, jak np. ołów czy kobalt.

Pektyny dzięki swoim właściwościom żelującym po spożyciu pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości na dłużej. Jest to bardzo pomocne w walce z otyłością, ponieważ dają uczucie sytości po zjedzeniu mniejszej ilości danego posiłku. 

Dodatkowo stymulują działanie mikroflory bakteryjnej, która stanowi naturalną warstwę ochronną przewodu pokarmowego.

Zastosowanie pektyny:

Swoje zastosowanie pektyna znajduje przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale również kosmetycznym.

Pektyny w formie żelującej wykorzystuje się do przygotowania:

  • dżemów
  • galaretek owocowych
  • nadzienia cukierniczego
  • koncentratów
  • deserów
  • przetworów mlecznych
  • żywności dietetycznej

W formie stabilizującej pektyna możemy być dodana do sosu, mętnych soków, nektarów, napojów, ketchupu, majonezu, serków topionych i wiejskich.

W sklepach pektyna dostępna jest w postaci białego do jasnobrązowego proszku. Jest bezzapachowa i ma słodki posmak.

Zazwyczaj wykorzystuje się ok. 8-15 g pektyny na 1 kg owoców, kiedy chcemy przygotować np. dżem.

Pektynę dodaje się na dwa sposoby:

  • Rozpuszcza się ją w niewielkiej ilości wody (60°C) i dodaje chwilę przed końcem gotowania owoców na dżem.
  • Miesza się ją z cukrem i dodaje przed końcem gotowania.

[product id="3110,3053,3713,3709"][product id="730,731,890,891,892"]

Pektyna dla wegan - alternatywa dla żelatyny:

Tradycyjnie, żelatyna, pochodząca z kości i skóry zwierząt, była używana jako składnik żelujący w wielu potrawach i produktach spożywczych. Jednak dla osób praktykujących weganizm lub poszukujących alternatywy dla produktów zwierzęcych, pektyna stanowi doskonałą opcję.

Oto kilka różnic między pektyną a żelatyną:

  1. Źródło: Żelatyna pochodzi z kości, skóry i tkanki łącznej zwierząt, podczas gdy pektyna jest pochodzenia roślinnego, głównie z owoców cytrusowych i jabłek.

  2. Właściwości: Pektyna ma zdolność żelowania i zagęszczania potraw, podobnie jak żelatyna. Jednak pektyna ma nieco inną konsystencję i teksturę w porównaniu do żelatyny.

  3. Przygotowanie: Żelatyna wymaga gotowania i rozpuszczenia w ciepłej wodzie, podczas gdy pektyna jest aktywowana w obecności kwasu i cukru.

  4. Wegańska opcja: Pektyna jest wegańska i nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, co czyni ją idealnym wyborem dla osób praktykujących weganizm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium