Kiedy wspomina się o kiszonkach, większości Polaków w pierwszej kolejności przychodzą na myśl kapusta i ogórki kiszone. Okazuje się jednak, że to nie jedyne warzywa, które warto utrwalać w ten sposób w formie przetworów na zimę. Umiejętnie przyprawione buraki, rzodkiewki, czy pomidory mogą być równie smaczne i wartościowe. Przeczytaj, jakich przypraw warto do nich dodać oraz w jaki sposób je przygotować i przechowywać, by zachować pełnię ich smaku i aromatu.
Wśród wielu sposobów na naturalne przedłużenie trwałości warzyw, kiszenie zalicza się do najstarszych i najpopularniejszych. To proces, który nie wymaga zbyt wiele czasu ani wykorzystywania żadnych specjalistycznych narzędzi czy przyborów. Wystarczą świeże, dobrej jakości warzywa i łatwo dostępne przyprawy, aby przygotować przetwory, które ze smakiem będziesz mógł jeść przez całą zimę.
- Na czym polega proces kiszenia warzyw?
- Jak przygotować kiszonki na zimę?
- Niezbędne składniki - co dodać do kiszonek, by były smaczne?
- W co jeszcze warto się zaopatrzyć, aby kiszenie na zimę przebiegało sprawnie?
- Przepisy na kiszonki, które możesz przygotować samodzielnie
- Dlaczego warto jeść kiszonki?
Na czym polega proces kiszenia warzyw?
Kiszenie to jeden z rodzajów fermentacji. W trakcie tego procesu zawarte w warzywach cukry zostają rozłożone przez mikroorganizmy (głównie bakterie kwasu mlekowego) do postaci kwasu mlekowego. Zapobiega to rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów oraz hamuje gnicie.
Aby fermentacja mlekowa przebiegała sprawnie, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów - przede wszystkim ograniczenie dostępu do tlenu. Na początku kiszonki powinny stać przez kilka dni w ciepłym miejscu, ponieważ temperatura ok. 20 stopni Celsjusza sprzyja procesowi ich przygotowania. Później najlepiej przenieść je do chłodnego pomieszczenia, takiego jak piwnica czy spiżarnia.
Jak przygotować kiszonki na zimę?
Kiedy wiesz już, na czym polega proces kiszenia i jakie warunki są niezbędne do jego optymalnego przebiegu, możesz zabrać się do przygotowywania własnych kiszonek. Przygotuj odpowiednie składniki, przyprawy oraz akcesoria i działaj.
Niezbędne składniki - co dodać do kiszonek, by były smaczne?
Jakość produktów, których użyjesz do przygotowania kiszonek, ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu Twojej pracy. Jeśli tylko masz taką możliwość, warto sięgnąć po warzywa pochodzenia ekologicznego. Wybieraj jak najświeższe, zdrowe okazy. Przed umieszczeniem ich w słoikach, dokładnie je umyj, a następnie pokrój na drobniejsze kawałki.
Bardzo ważne są również przyprawy do kiszenia warzyw, które dodasz do swoich przetworów. Najistotniejsza jest właściwa ilość soli. Zwykle jest to od 1 do 3 łyżek stołowych soli na litr wody. Stężenie solanki najlepiej dopasować do własnych preferencji.
Jeśli zastanawiasz się, co dodać do kiszonek poza solą, odpowiedź jest prosta - to, co lubisz najbardziej. Przygotowując własne przetwory, warto eksperymentować i testować różne zestawy przypraw, poszukując idealnych receptur dla siebie. Możesz sięgnąć po tradycyjne ziele angielskie i listek laurowy, ale również chili w proszku lub w płatkach, gorczycę czy curry.
[product id="3282, 5512, 1923"]
W co jeszcze warto się zaopatrzyć, aby kiszenie na zimę przebiegało sprawnie?
Poza samymi składnikami do kiszonek potrzebne będą również słoiki, w których umieścisz swoje przetwory. Przed użyciem obowiązkowo należy je wyparzyć. Zakrętki, których używasz, powinny być nowe, a przynajmniej wolne od jakichkolwiek uszkodzeń czy rdzy. Jeśli kiszonki nie będą przechowywane przez zimę, ale zjadane na bieżąco, z powodzeniem można przygotować je również w glinianym garnku.
Pod ręką dobrze jest mieć także młynek lub moździerz. Z ich pomocą rozdrobnienie nawet najtwardszych przypraw i wydobycie pełni ich aromatu nie sprawi Ci najmniejszych trudności.
Przepisy na kiszonki, które możesz przygotować samodzielnie
Jeśli oczekujesz, że znajdziesz tu jeden konkretny przepis jak przyprawić kiszonki, musimy Cię rozczarować. Niemal każde warzywo wymaga nieco innych dodatków, by wydobyć pełnię swojego smaku w procesie kiszenia.
W przypadku ogórków zwykle wystarczą sól, koper i czosnek. Do kapusty poza solą często dodaje się również listek laurowy, ziele angielskie oraz kminek. Idealnym uzupełnieniem smaku kiszonych rzodkiewek będą natomiast kolendra i kolorowy pieprz. Do kiszonych pomidorów można z kolei dodać nieco chili albo oregano.
[product id="5477, 2469, 3699"]
Dlaczego warto jeść kiszonki?
Większość osób sięga po nie przede wszystkim ze względu na ich walory smakowe. Kiszenie sprawia, że proste warzywa nabierają zupełnie nowego smaku. Nie jest to jednak ich jedyny atut. Tego rodzaju przetwory są nie tylko smaczne, ale również niskokaloryczne i pełne składników odżywczych. Świetnie sprawdzą się jako element zdrowej diety osób dbających o linię oraz tych, które narzekają na osłabioną odporność. Nic zatem dziwnego, że kiszenie na zimę ma tak wielu zwolenników, którzy co roku przygotowują własne przetwory i ze smakiem jedzą je przez cały rok.