Jak zamknąć ogórki w słoiku?
Jak zamknąć ogórki w słoiku?

Jak zamknąć ogórki w słoiku?

Zakasamy rękawy i bierzemy się, za ogórki :) Od połowy lipca rozpoczyna się prawdziwy sezon zbiorów ogórków gruntowych, który trwa nawet do końca września. Warto już teraz zaplanować, jakie przysmaki zamkniemy w słoikach i będziemy się nimi zajadać zimą i wiosną. O ile do tego czasu coś zostanie. ;)

Ogórki kiszone

Klasyka gatunku. Ogórek kiszony to podstawa dla wielu miłośników domowych przetworów. Kiszenie ogórków jest proste, ale… nie każdemu kiszenie wychodzi. Dlaczego tak się dzieje? Jak twierdzą „spece”, do tego typu czynności należy podchodzić z sercem ;) oraz wybierać ogórki naturalne, niepryskane! To samo tyczy się przypraw, które to sprawiają, że ogórki są wyjątkowe. 

Ogórki, jak również przyprawy muszą być dokładnie umyte i oczyszczone.

[product id="1337,1794,3609,2078"]

Po umieszczeniu ogórków w kamionce lub słoju trzeba poświęcić kilka następnych dni na doglądanie czy proces postępuje prawidłowo. 
Pamiętaj, aby:

  • regularnie zbierać powstający osad,
  • dobrze obciążyć ogórki, aby nie wystawały nad poziom wody,
  • naczynia do kiszenia powinny być sterylne, a jeśli używasz nakrętek, najlepiej zdecyduj się na nowe, bez śladu rdzy!
  • Pamiętaj, aby zabezpieczyć warzywa przed dostępem powietrza. 

Ogórki małosolne

Ogórek małosolny nie ma sobie równych, no po prostu jest przepyszny i smakuje obłędnie np. z wege pasztetem czy jako chrupiąca przekąska. Na ogórki małosolne czekamy zaledwie 3-4 dni i to jest bez wątpienia ich kolejny atut ;)

Jak przygotować ogórki małosolne?

Podstawą jest zalewa z soli kamiennej i oczywiście przyprawy takie jak chrzan, koper, czosnek, ziele angielskie oraz liść laurowy. To taka podstawa, bo prawda jest taka, że wariacji jest dużo więcej. Można np. dodać papryczki chili, miód, musztardę, liście buku czy wiśni i bawić się smakami.

Ogórki zawsze układamy w kamionce lub słoiku ciasno! Natomiast zasady postępowania i „opieki” są takie same jak w przypadku ogórków kiszonych, z tą różnicą, że małosolnymi zajadać się możemy już po kilku dniach.

[product id="1106,592,1073,1336"]

Ogórki konserwowe

Kolejny rarytas na stole to ogórki konserwowe, które często nazywamy korniszonami lub piklami. Dobrze przygotowane są chrupiące i aromatyczne, z  lekką nutką słodyczy oraz pikanterii (jeśli lubimy się z papryczkami chili ;) ). Zalewa, a dokładnie odpowiednie proporcje, to podstawa udanych korniszonów. Wiele krąży przepisów i osoby, które corocznie przygotowują swoje przetwory mają sprawdzone receptury “pod siebie”, którymi często się dzielą. Warto zatem w tym temacie posłuchać rad bardziej doświadczonych, aby cieszyć się zimą udanymi ogórkami.

Jak wygląda baza zalewy do ogórków konserwowych?

Woda, cukier, ocet i sól kamienna oraz koniecznie dodatki, takie jak pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, czosnek. Do słoika dodajemy również baldachy kopru, korzeń chrzanu oraz dodatki, które później można ze smakiem zjeść: marchewka w plasterkach czy małe cebulki. Jeśli kochasz smaki nietypowe, możesz również eksperymentować z dodatkiem wspomnianego wcześniej chili czy kurkumy.

Po umieszczeniu wszystkiego w słoikach, wraz z  zalewą, należy każdy słoik dokładnie zamknąć i poddać pasteryzacji. Pasteryzacja może być na sucho lub na mokro. Tutaj wybór należy do Ciebie! ;)

[product id="1999,1415,512,1103"]

Ogórki w plastrach

Sałatkowo-kanapkowe ogórki zamknięte w słoiczkach? Jak najbardziej! Idealne jako surówka do obiadu, przekąska lub zakąska czy dodatek na kanapki. :)

Ogórki należy pokroić w długie plastry, umieścić w słoiczkach i postępować, jak w przypadku ogórków konserwowych. Wariacji w kwestii dodatków, jakie możesz użyć, jest mnóstwo i warto zdać się na wyobraźnię, aby wyczarować pyszności.

Ogórki tarte

Ogórki tarte to bardzo prosty przepis, który w okresie zimowym pozwoli cieszyć się gotowymi ogórkami na zupę lub sałatkę. Możesz do tego przepisu wybrać ogórki większe, które nie nadają się w całości do kiszenia lub marynowania. 

Jak zabrać się za takie ogórki?

Proporcje na 2 kg ogórków: 2 łyżki soli kamiennej, pęczek koperku, 1 główka czosnku

Ogórki dokładnie myjemy, odcinamy końce i w całości trzemy na tarce lub malakserze. Do miski z tartymi ogórkami dodajemy sól kamienną, posiekany koperek oraz czosnek. Wszystko dokładnie mieszamy, następnie przekładamy w słoiczki (mniejsze/większe zależy jakie porcje Tobie pasują). Słoiki dokładnie zamykamy i odkładamy na kilka dni w ciemne miejsce, gdzie temp. nie przekracza 20 stopni. Po tym czasie słoiczki możesz przenieść do piwnicy lub spiżarni.

Takie kiszone starte ogórki to gotowa baza zupy ogórkowej, mniam!

[product id="2181,2182,4050,2524"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium