Zrębki do wędzenia mięsa, wyposażenie domowej wędzarni
Zrębki do wędzenia mięsa to niezbędne wyposażenie domowej spiżarni, odpowiednio dobrane drewno pozwala wzmocnić aromat i smak domowej kiełbasy.
Zrębki wędzarnicze drzewne, czereśniowe, olchowe, mieszane, klonowe, bukowe
Zrębki wędzarnicze drzewne do wędzenia mięsa to drobne i regularne kawałki drewna, które nadają aromat dymowi okadzającemu nasze domowej roboty wędliny. W zależności od ich rodzaju mięso może przyjmować długi szereg ciekawych smaków. Istnieje cała rzesza smakoszy, którzy uwielbiają wędzonki właśnie z konkretnym rodzajem zastosowanego podczas ich przeróbki termicznej drewna. Nie tylko dla nich sklep internetowy Domowa Spiżarnia przygotował ciekawy wybór tych akcesoriów. Są to między innymi zrębki wędzarnicze dębowe, bukowe, klonowe, olchowe, czereśniowe oraz mieszane. A także pochodzące z takich drzew jak śliwa, gruszka, morela oraz jabłoń. Każdy z nich to pełny i aromatyczny smak, który z pewnością podniesie przyjemność pochodzącą ze smakowania domowego mięsa. Asortyment ten występuje w postaci drobnej, średniej i grubej. A także we frakcji, 2, 4, 6 i 8. W zależności oczywiście od rodzaju naszej wędzarni oraz wielkości kawałków mięsa można go dobierać indywidualnie. Sprzedajemy je ponadto w wygodnych opakowaniach 1 i 3 kg. Nie mamy wątpliwości, że domowe mięso nabierze dzięki nim wybornego smaku.
Zrębki wędzarnicze o frakcji 2, 4, 6 i 8, drobne, średnie, grube
Zrębki wędzarnicze, często mylone z trocinami, produkuje się z drewna w specjalnych urządzeniach – rębakach. Pochodzą z drzew liściastych oraz owocowych. Te dobrej jakości, które oferuje Ci Domowa Spiżarnia, pozyskuje się z drzew, które rosły wcześniej na terenach czystych i nieskażonych zanieczyszczeniami. Poddaje się je ponadto suszeniu w wysokiej temperaturze. Proces ten pomaga mianowicie pozbyć się ewentualnych grzybów, zarodników pleśni oraz drobnoustrojów. Samo wędzenie zaś to proces, który nadaje mięsu aromat oraz piękną barwę. Oprócz tego pomaga ono także przedłużyć sposób jego przydatności do spożycia, ponieważ sam dym również posiada właściwości bakteriobójcze. Dzięki naszym zrębkom dym będzie nie tylko naturalny i aromatyczny, ale także zdrowy na tyle, na ile to możliwe. Także dzięki optymalnej wilgotności. Nasz asortyment w tej pozwala na eksperymenty. Może się okazać, ze ulubiona kiełbasa lub szynka lepiej smakuje po wędzeniu jej w dymie olchowym zamiast klonowego. A może lepszy efekt dadzą zrębki z drzew owocowych, takich jak czereśnia lub grusza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować!
Zrębki wędzarnicze, jak je wybrać i jakich unikać?
Zrębki do wędzenia mięsa to jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowywania smacznych i aromatycznych wędlin. Jednak wybór odpowiednich może być trudny, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje, a nie wszystkie są dobrej jakości. Jakie powinniśmy kupić? Z pewnością pierwszym krokiem w ich doborze jest rozpoznanie rodzaju drewna, z którego je wykonano. Drewno jest bowiem głównym składnikiem i wpływa na smak, aromat i kolor wędzonego mięsa. Niektóre zrębki do wędzenia mięsa wytwarza się z jednego rodzaju drewna, podczas gdy inne są mieszankami różnych gatunków. Dąb i orzech dają intensywny i wyraźny smak, jabłoń i wiśnia dodają słodkawego posmaku, a klon i czereśnia nadają wędzonej potrawie lekką nutkę owocową. Olcha natomiast jest często używana do wędzenia ryb. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość zrębków. Te dobre powinny być suche, bez wilgoci, kurzu lub zanieczyszczeń. Z kolei te słabej klasy mogą zawierać drewno pochodzące z palet lub konstrukcji budowlanych. A to może powodować wydzielenie się toksycznych związków podczas wędzenia. Warto zwrócić uwagę ba grubość. Innym ważnym czynnikiem przy wyborze jest grubość. Zbyt cienkie wersje palą się zbyt szybko i wytwarzają zbyt mało dymu, co może skutkować słabym aromatem. Zbyt grube natomiast dają zbyt intensywny dym i mogą zdominować smak mięsa.
Wędzenie mięsa z użyciem zrębków, zalety i wady tej metody
Wędzenie mięsa z użyciem zrębków to jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod przygotowywania mięsa. Jej niewątpliwymi zaletami są smak i aromat. Drewno, z którego się je wykonuje, pozwala skutecznie na nie wpływać. Dzięki niej można także gotowy wyrób dłużej przechowywać. Wędzenie zmniejsza bowiem ilość wody zawartej w mięsie, co uniemożliwia rozwój bakterii. Poza tym jest to metoda bez użycia tłuszczu. Sam proces z kolei należy do dosyć łatwych w przygotowaniu. Może być jednak czasochłonny, ponieważ może trwać od kilku godzin do kilku dni i wymaga cierpliwości. Jeśli zależy nam także na dobrej jakości końcowego wyrobu, może być kosztowne. Jeśli używa się profesjonalnego sprzętu, koszty mogą być jeszcze wyższe. Warto także wspomnieć o kontrowersyjnym temacie, jakim jest szkodliwość procesu. Źle wykonany może prowadzić do powstania kancerogennych substancji, takich jak benzopiren. Jednak ryzyko to można zminimalizować poprzez stosowanie zrębków dobrej jakości i kontrolowanie temperatury podczas wędzenia. Sklep internetowy Domowa Spiżarnia oferuje te, które spełniają wysokie standardy zdrowotne.