Do wina

Drożdże winiarskie – najlepsze drożdże do win

Domowe wino kojarzy nam się z wyrafinowanym bukietem, które ma mocny i wyraźny smak. Wśród miłośników domowych trunków, można spotkać wyjątkowo utalentowanych winiarzy, którzy mogą pochwalić się nie tylko długoletnim doświadczeniem. Własnoręcznie przyrządzone wina z ich domowych spiżarni, mogą stawać do konkursu z najbardziej cenionymi winiarniami na świecie. Wielu z nich zapewni, że odpowiednio dobrany szczep drożdży do wina, są jedną z głównych tajemnic wyjątkowego smaku ich produktów.

Co powinieneś wiedzieć o drożdżach winiarskich?

Drożdże to niezbędny składnik, bez którego nie uda Ci się przygotować domowego wina. Ten wyjątkowy trunek, który znany jest na świecie od ponad 2,5 tyś. lat, od zawsze przygotowywany jest z nastawu owocowego. Drożdże przeprowadzają fermentację, co oznacza, że rozkładają cukier na etanol i dwutlenek węgla. Właśnie dlatego podczas tego procesu wytwarza się gaz.

Czy jest możliwe zrobienie wina bez użycia drożdży?

Niektórzy doświadczeni winiarze mówią, że jest możliwość zrobienia wina bez drożdży. Niestety nie jest to do końca prawda. Chociaż te osoby faktycznie mogą nie dodawać drożdży do swoich nastowów, to należy pamiętać, że dzikie szczepy drożdży naturalnie występują na skórkach owoców.

Poleganie jedynie na dzikich szczepach drożdży, nigdy nie daje pewnych rezultatów przy produkcji wina. Nie wiemy bowiem, jak długo nastaw będzie fermentować i jak mocny trunek uzyskamy. Dlatego jeśli zależy Ci na wymiernych efektach w kwestii walorów smakowych oraz mocy wina, zalecamy korzystanie ze sprawdzonych szczepów drożdży winiarskich.

Czy można używać drożdży piekarskich do wina?

Niektóre osoby decydują się na dodanie do nastawów drożdży piekarskich. Jako pasjonaci domowych wyrobów nie polecamy tej metody. Wina zrobione przy zastosowaniu tej odmiany drożdży mają silny aromat. Psuje to walory smakowe domowego trunku, pozostawiając silny drożdżowy zapach i smak. Lepiej wstrzymać się z robieniem wina kilka dni i pójść lub zamówić drożdże winiarskie, niż używać drożdży piekarskich.

 

drożdże winiarskie

 

Drożdże winiarskie — gdzie kupić?

Nic więc dziwnego, że drożdże winiarskie cieszą się tak dużą popularności. Proponowane przez nas drożdże pochodzą od najlepszych producentów. Zapewniają one tobie stabilną fermentację i przewidywalne rezultaty. Są niezastąpione do produkcji win owocowych białych i czerwonych. Drożdże winiarskie dostępne w naszym sklepie, to specjalnie hodowane i skrupulatnie dobierane szczepy drożdży. Doskonale nadają się do fermentacji domowych nastawów owocowych. W asortymencie znajdziesz drożdże Turbo, Browin, Coobra i SpiritFerm.

Jak przygotować drożdże do wina?

W zależności o tego, jakie drożdże posiadamy, to ich sposób przygotowania może trochę się różnić. Dlatego warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie drożdży winiarskich. W związku z tym przy każdym produkcie znajdziesz informacje, w jaki sposób należy przygotować drożdże do wina. Szczególnie polecamy drożdże winiarskie Browin.

Procedura jest bardzo prosta. Należy najpierw przegotować 100 ml wody i poczekać do jej ostudzenia do 30°C. Pamiętaj, aby nie wsypywać drożdży do zbyt gorącej wody. Są to żywe organizmy, dlatego zbyt wysoka temperatura może je zabić. Do już ostudzonej i przegotowanej wody wsyp zawartość saszetki, a następnie wymieszaj. Taką mieszankę pozostaw na 20 minut w temperaturze pokojowej. Po tym czasie roztwór wlej do pojemnika fermentacyjnego lub balonu z nastawem owocowym.

 

drożdże do wina

 

Drożdże do wina białego

Strongferm Wine Yeast White to bardzo dobre drożdże do białych win, które obniżają ich kwasowość. Fermentacja przy użyciu tych drożdży jest stabilna i dokładna. Doskonale ługują barwniki i pigmenty. Za pomocą tych drożdży zrobisz wino: Chardonnay, Tokay, Semillon, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Pinot Gris oraz Riesling.

 

 

Drożdże do wina czerwonego

Osoby, które chcą zrobić czerwone wino, polecamy Drożdże do wina Browin Fermicru VR5. Zapewniają szybka i stabilną fermentację, są proste w przygotowaniu oraz pozwalają zachować aromat owoców. Uniwersalny szczep drożdży do wina czerwonego sprawdzi się do win z czarnych winogron, czereśni, wiśni, śliwek, malin, aronii, czarnych porzeczek, jagód oraz czarnego bzu.

Drożdże do wina z jabłek

Cydr i wino jabłkowe wymagają użycia innej odmiany drożdży. Do cydru nie dodajemy cukru, natomiast sam trunek jest mniej procentowy. Wino z jabłek jest słodsze i ma większe stężenie alkoholu. Jako drożdże do wina jabłkowego polecamy Browin ENOVINI BAYA. Ta odmiana drożdży sprawdzi się również do win z gruszek, moreli, rabarbaru i agrestu.

 

drożdże do wina białego i czerwonego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium