Opcje przeglądania

Osłonki białkowe

Osłonki białkowe do domowego wyrobu kiełbas

Wielu konsumentów czyta etykiety załączone na opakowaniach. Dzieje się tak z powodu rosnącej popularności zdrowego odżywiania, a także mody na ekologiczną i zdrową żywność. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co znajduje się w składzie produktów, które kupujemy. Samodzielnie wytwarzając wędliny i kiełbasy, mamy gwarancję wysokiej jakości składników. Domowe wyroby pozbawione są chemii, natomiast ich smak jest dostosowany do naszych kulinarnych upodobań.

Chciałbyś rozkoszować się smakiem swojskiej kaszanki? Szukasz sprawdzonego sklepu z akcesoriami i produktami do wyrobów masarskich? Oczywistym jest, że potrzebujesz odpowiednich akcesoriów i narzędzi, aby przygotować pyszne domowe wędliny. Jednymi z podstawowych półproduktów to osłonki lub jelita naturalne, które są niezbędne przy wyrobie kiełbas, czy pasztetów. Nie tylko nadają kształt naszym wyrobom, ale również zapewniają odpowiednie walory smakowe oraz wygląd. Na naszym sklepie internetowym posiadamy osłonki wędliniarskie białkowe, kolagenowe oraz barierowe. Domowa Spiżarnia oferuje wiele produktów, których nie może zabraknąć w warsztacie żadnego miłośnika domowych wyrobów masarskich.

Do czego służą osłonki białkowe

Osłonka białkowa zwana również potocznie papierową, są stosowane do produkcji wędlin i kiełbas, korzystają z nich nie tylko masarnie, ale przede wszystkim miłośnicy domowych wyrobów wędliniarskich. Mają naturalne pochodzenie, pozyskuje się je z wysokogatunkowego włókna kolagenowego z dwoin bydlęcych lub wieprzowych. Dzięki swoim właściwością przepuszczają powietrze, parę wodną oraz dym. Do zalet można zaliczyć, że nie przepuszczają wody ani tłuszczu. Dzięki osłonce domowe wędliny nabierają naturalnych kolorów i odpowiedniego aromatu. Osłonki białkowe są niezawodne w procesie wędzenia, dlatego idealnie nadadzą się do wędlin oraz innych wędzonek. Doskonale sprawdzą się do podsuszania, suszenia, a także parzenia. Stosuje się je do wyrobów małych, średnich, jak również dużych kiełbas.

Jak przygotować osłonki białkowe

Osłonki białkowe do kiełbas pozwalają na proste i szybkie przygotowanie domowych wyrobów wędliniarskich. Osłonka dopuszczona do kontaktu z żywnością posiada wytrzymałość termiczną do 100°C. Przy jej wykorzystaniu w prosty sposób sporządzisz domowe wędliny, kiełbasy parzone oraz wędzone. Osłonka sprawdzi się również do przygotowywania kiełbas długo dojrzewających.

Przed napełnieniem, należy namoczyć osłonkę białkową wędliniarską przez około 15 minut. Najlepiej jeżeli wykonamy tą czynność w temperaturze bliskiej 20°C. Woda powinna być posolona, a najlepszą proporcją jest rozpuszczenie połowy szklanki soli w 1 litrze wody. Po namoczeniu osłonka białkowa jest gotowa do nadziewania farszem i następnie związania. Kolejnym etapem jest odpowiednia obróbka kiełbasy.

 Podczas wędzenia należy przestrzegać odpowiedniej temperatury, która wynosi 90°C. Natomiast gotując na parze wodnej przez 15-20 minut, nie powinniśmy przekraczać 75°C.

Rodzaje osłonek białkowych

W zależności od tego, co chcemy zrobić musimy zdecydować, jakie osłonki białkowe będą dla nas najlepsze. Nie wszystkie mają takie samo zastosowanie i każda służy innej obróbce.

Rodzaje osłonek białkowych, jakie znajdziesz w naszym sklepie to:

  • małym przekroju, fi 45 mm,
  • łatwozdejmowalna osłonka białkowa fi 65 mm,
  • średni kaliber osłonki, fi 65 mm,
  • osłonka białkowa, fi 80 mm,
  • do kiełbas o grubej średnicy, fi 100 mm.

 

gdzie kupić osłonki białkowe do kiełbasy

Jak wybrać odpowiednią osłonkę białkową dla swojego produktu?

Osłonki białkowe to ważny element domowego wyrobu mięsa, który pozwala na utrzymanie odpowiedniego kształtu, smaku oraz wyglądu produktu końcowego. Wybór odpowiedniego rodzaju jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych cech wędlin. Przy wyborze osłonki białkowej należy wziąć pod uwagę przede wszystkim typ mięsa i rodzaj wędliny, które chcemy wyprodukować. Te bowiem mogą się różnić między innymi grubością, elastycznością, kolorami oraz smakami, co ma spory wpływ na ostateczny efekt. Każdy rodzaj posiada swoje unikalne właściwości, które wpływają na proces wyrobu. W zależności od potrzeb należy wybrać wersję o określonej wytrzymałości na rozciąganie, odporności na wysokie temperatury, absorpcji wody, barwie, itp. koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę przeznaczenie końcowego produktu. Kiełbasa, szynka czy boczek będą z pewnością wymagać innej osłonki. Warto także kierować się w jej doborze preferencjami własnymi lub grupy docelowej. Zdecydowanie warto także dobrze oszacować koszty. Nie zawsze najdroższe produkty należą do tych optymalnych. Zawsze powinniśmy w tej kwestii kierować się także oczekiwaniami dotyczącymi jakości oraz bezpieczeństwa żywności.

Zalety stosowania osłonek białkowych w domowych wyrobach mięsnych

Osłonki białkowe wykorzystuje się powszechnie w przemyśle mięsnym do produkcji wędlin, ale coraz częściej również amatorzy mięsa wykorzystują je w domowych wyrobach. A to dlatego, że pozwalają przede wszystkim na utrzymanie odpowiedniego kształtu wędliny, dzięki czemu jest ona bardziej atrakcyjna wizualnie. W przypadku swojskich wyrobów, które często nie mają jednolitego kształtu, osłonki białkowe są szczególnie przydatne, ponieważ nadają im ładny i schludny wygląd. Chronią ponadto mięso przed utlenianiem, co przyczynia się do dłuższej trwałości produktu. Dzięki temu wędliny zachowują swój smak i aromat na dłużej. Należą także do bardzo łatwych w użyciu, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych naturalnych wersji. Są również elastyczne i łatwo dopasowują się do kształtu mięsa, co ułatwia proces produkcji początkującym. Do tego wszystkiego – dają jeszcze możliwość regulacji grubości. A to pozwala na wyrób przysmaków o różnych rozmiarach. Wykonuje się je zawsze z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i niezawierających szkodliwych substancji chemicznych. Sprawia to, że domowe wyroby są bezpieczne i można je spożywać z pełnym zaufaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium