Opcje przeglądania
Dostępność
Cena
  • od
    do
Nowość

Kociołek żeliwny do gulaszu

Kociołki żeliwne to jedne z najpopularniejszych naczyń, używanych do wyrobu domowego jedzenia. Kojarzymy je głównie z zupami, ale można w nich gotować wiele innych potraw. Zarówno ich kształt, jak i materiał, z którego je wykonano, mają spory wpływ nie tylko na jakość gotowania, ale także na intensywność smaku dań. Sklep internetowy Domowa Spiżarnia proponuje między innymi takie ich modele jak kociołek 7l żeliwny oraz myśliwski. Dzięki nim przygotowanie aromatycznych dań w plenerze nie będzie niczym trudnym. Między innymi dlatego, że są to naczynia, które wykonano z dobrej klasy materiału. Można w nich ugotować także gulasz i szeroki wybór dań mięsnych. To także pomysłowa alternatywa klasycznego ogrodowego grilla. Tym bardziej że naczynia te dają niezły efekt estetyczny – już na pierwszy rzut oka widać, że jedzenie w nich przygotowane musi być smaczne! Ognisko, plener, grupa znajomych – to bez wątpienia warunki wprost stworzone dla tych akcesoriów. Nada się również jako propozycja prezentowa.

Czy kociołek żeliwny trzeba wypalać?

Żeliwny kociołek powinien zostać wypalony, ten proces zabezpieczy go przed rdzewieniem. Do mycia takiego kociołka należy używać wyłącznie wody, nie poleca się stosowania detergentów, ponieważ naczynia żeliwne przenikają zapachami. Mycie agresywnymi środkami może później dać o sobie znać w smaku gulaszu. 

Jak wypalić naczynie żeliwne?

Kociołek żeliwny najlepiej wypalić w temperaturze pomiędzy 200 a 250 st. C, taki proces pozwoli pozbyć się z jego wnętrza resztek jedzenia. Po wypaleniu należy wnętrze żeliwnego naczynia nasmarować olejem roślinnym. 

Czym smarować kociołek żeliwny?

Ścianki wewnętrzne żeliwnego kociołka przed rozpoczęciem gotowania należy natrzeć olejem lub smalcem, jeśli szykujemy duszonki z ziemniaków lub gulasz to ścianki trzeba wyłożyć liśćmi kapusty.

Co można przygotować za pomocą kociołka żeliwnego?

Bardzo popularnymi potrawami, które można przygotować w żeliwnym kociołku, są duszonki lub węgierski gulasz. Pozwalają one na dużą swobodę doboru składników, najczęściej jako podstawy używa się mięsa wieprzowego, warzyw i grzybów. Najczęściej dodaje się do tych potraw marchewkę, cebulę, pomidory i czosnek.

Kociołki żeliwne na ognisko

Kociołki żeliwne z naszej oferty z pewnością przypadną do gustu i podniebienia fanom domowego jedzenia. To dobry towar od dobrego producenta – firmy Browin, posiadającej ponad półwieczną tradycję. A także sprzęt wykonany z dbałością o detale. To jednocześnie producent zajmujący się generalnie akcesoriami do wyrobu zdrowej żywności. Z pewnością więc wie, jak produkować przybory gwarantujące zdrowe gotowanie. Żeberka lub dziczyzna w takim naczyniu po prostu nie mają sobie równych. Teraz szybko i łatwo możesz kupić te dobrodziejstwa w naszym serwisie. Dzięki nim leczo lub potrawy duszone z pewnością zachwycą bogactwem swych aromatów. Podobnie jak różnorakie (mięsne lub nie) zupy. Niewątpliwą zaletą kociołków jest fakt, że dzięki żeliwu właśnie nasze potrawy się nie przypalą. Są ponadto zdrowe, gdyż z tego materiału żadne szkodliwe związki na pewno nie przenikną do naszych organizmów. Zdecydowanie stanowią one optymalne uzupełnienie zbioru naczyń do gotowania każdego, komu zależy na zdrowym i naturalnym odżywianiu. To ponadto piękna ozdoba ogrodu lub działki.

Pierwsze użycie kociołka myśliwskiego

Po zakupie kociołka na ognisko powinno się go umyć przy pomocy wody z dodatkiem piasku, a następnie wypalić z zastosowaniem oleju roślinnego. Przygotowane w ten sposób naczynie zostawiamy do ostygnięcia. Po pierwsze, żeliwne kociołki wymagają pewnej ostrożności przy pierwszym użyciu. Należy najpierw sezonować takie naczynie, nacierając cienką warstwę oleju na wewnętrznej powierzchni ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Następnie całość należy podgrzać, aż cały nadmiar oleju zostanie usunięty i wytrzeć do czysta papierowym ręcznikiem lub ściereczką. Po drugie, należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia żeliwnego kociołka po użyciu, aby upewnić się, że nie rdzewieje. Wystarczy przetrzeć wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. A później dokładnie wysuszyć je przed przechowywaniem w suchym miejscu, z dala od wilgoci i pary wodnej. Przed rozpoczęciem gotowania potrawy z kociołka, jego wnętrze należy natrzeć olejem lub smalcem, a następnie wyłożyć liśćmi kapusty, najlepiej włoskiej. To sprawdzony sposób na zabezpieczenie składników przed przywieraniem.

Jak gotować w kociołku żeliwnym?

Kotły z żeliwa stają się coraz bardziej popularne w kulinarnym świecie. To świetny sposób na gotowanie pysznych potraw przy niewielkim wysiłku. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uczynią gotowanie w nich przyjemniejszym i bardziej skutecznym. Na początek dobrze jest wrzucić do niego pokrojone warzywa i mięso. Potem dopiero nalewamy do niego płyn, w którym mają się one gotować. Dobrym pomysłem jest także nakrycie całości liśćmi kapusty. Po zamknięciu pokrywy całość umieszczamy nad żarem. Optymalnie gotujemy do momentu, w którym z kotła zacznie wydobywać się para. Można to jednak robić tak długo, aż zawartość osiągnie wymaganą miękkość. Trzeba będzie jednak dodawać do niego płynu. Potrawami najczęściej w taki sposób przygotowywanymi są gulasze, lecza oraz grochówka. Wiele osób używa kociołka także do ziemniaczanych zapiekanek. Naczynia te optymalnie się one do tego nadają, ponieważ dobrze zatrzymują ciepło i równomiernie rozprowadzają je po potrawach. Naczynia żeliwne są również bardzo trwałe i zazwyczaj służą przez całe życie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium