Drożdże Fermentis K97
Nadaje się do piw "hybrydowych" typu Koelsch, jak również do piw typu Ale (Altbier, German Ale).
Dostępność: w magazynie
Wysyłka w: 24 godziny
Drożdże Fermentis US-05
Bardzo uniwersalny szczep górnej fermentacji, dobrze radzący sobie również w niższych zakresach temperatur (14-16*C). Daje dobrze zbalansowane piwa z małą ilością diacetylu. Używany do szerokiej gamy amerykańskich piw typu Ale: American Pale Ale, American Red Ale, AIPA, Dark American Lager. Stosowany przez większość polskich browarów rzemieślniczych i kontraktowych.
Dostępność: w magazynie
Wysyłka w: 24 godziny
Drożdże Fermentis W34/70
Słynny niemiecki szczep pochodzący z Weihenstephan. Używany w wielu browarach na całym świecie ze względu na profil i stabilność. Może być używany do piw dolnej fermentacji w stylach takich jak: Pils, European Lager, American Lager, Bock, Maibock. Dobrze kłaczkuje i osiada, produkując klarowne piwa bez potrzeby filtracji.
Dostępność: w magazynie
Wysyłka w: 24 godziny
Drożdże Fermentis S-04
Uniwersalne, suche drożdże do fermentacji angielskich piw typu ale.
Dostępność: oczekiwanie na dostawę
Drożdże do produkcji piwa, jaka jest ich rola w procesie warzenia piwa?
Odpowiednio dobrane drożdże do produkcji piwa są bardzo ważne. Przede wszystkim odpowiadają one za wytwarzanie alkoholu. Produkują ponadto bąbelki, czyli dwutlenek węgla. A do tego wiele związków smakowych oraz aromatycznych. Przez długi czas jednak ich rola była niedoceniana. Dopiero w ostatnich czasach zaczęto zwracać uwagę na ich znaczenie. Przez wieki jednak dodawano je do wywaru bez praktycznej wiedzy, jak działają. Piwowarzy korzystali z ich pozostałości z jednego warzenia do kolejnego. Dopiero w XIX wieku te niewielkie żywe organizmy odkrył i sklasyfikował Ludwik Pasteur. Od tej pory tajemnica kryjąca się za procesem przygotowania złocistego trunku przestała być tajemnicą. Od niedawna zaś wykorzystując konkretne, nierzadko szlachetne, gatunki drożdży zaczęto produkować oryginalne jego gatunki. W zależności bowiem od wywoływanego przez nie rodzaju i sposobu fermentacji można otrzymać bardzo różne wyniki. Drożdże potrafią podkreślić chmielowość lub słodowość piwa. A także wprowadzić owocowe, wytrawne lub słodkie akcenty. I trzeba przyznać, że każde mają swoich zwolenników oraz przeciwników.
Podstawowe rodzaje drożdży stosowanych w piwowarstwie
Obecnie stosuje się dwa podstawowe rodzaje tych jednokomórkowych organizmów. Są to szlachetne, uprzemysłowione odmiany Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces carlsbergensis. Kolejno odpowiadają one za górną oraz dolną fermentację. Efektem tej pierwszej jest taki wyrób końcowy jak Ale. Zaś drugiej – Lager. Nazwy górnej i dolnej fermentacji pochodzą po prostu od miejsca, w którym drożdże się zbierają (na powierzchni lub na dnie beczki). Do wyrobu piwa domowego zdecydowanie lepiej nadają się gatunki górne. Dobrze radzą sobie bowiem w temperaturach pokojowych, podczas kiedy te z dolnej wymagają temperatur niższych. Szczepy fermentacji górnej charakteryzują się przede wszystkim słodowym, nieco chlebowym smakiem. Niektóre gatunki wprowadzają także owocowy, nieco zapach. Słyną one ponadto z bardziej wyrazistych smaków. Z kolei szczepy fermentacji dolnej charakteryzują się podkreślonym smakiem słodu, a przez to kojarzone są raczej jako piwa słodkie. Choć oczywiście końcowy efekt zależy również od innych czynników. Osobnym gatunkiem są ponadto drożdże dzikie (nieuprzemysłowione), których używa się zazwyczaj do produkcji belgijskich lambików (tzw. fermentacja spontaniczna).
Drożdże piwne, dlaczego są takie ważne?
Na smak i aromat piwa istotny wpływ ma dobór odpowiedników składników. Mowa nie tylko o chmielu czy ekstraktów słodowych, ale również odpowiedni szczep drożdży. Wynika to z faktu, że różne odmiany tych organizmu inaczej będą przeprowadzać fermentacje. Drożdże należy dobrać do nastawu oraz warunków w jakich będzie przeprowadzany proces dojrzewania.
Jak wybrać drożdże piwowarskie?
Drożdże piwowarskie nie mają swoich odpowiedników w naturze. Oprócz alkoholu drożdże piwne wytwarzają dwutlenek węgla oraz związki aromatyczne. Związki aromatyczne tworzone przez drożdże odpowiadają za bukiet piwa, który może być bardzo zróżnicowany w zależności od wykorzystanych szczepów drożdży.
Oznacza to, iż różne szczepy drożdży wykorzystuje się do warzenia różnych gatunków piwa. Drożdże piwne dzieli się na dwa rodzaje – drożdże fermentacji dolnej i górnej. Te pierwsze są przystosowane do temperatur od 3 do 130C i pod koniec procesu fermentacji osiadają na dnie naczynia. Te drugie fermentują w temperaturach od 15 do 25°C i zbierają się na powierzchni piwa w postaci kożucha. Oba rodzaje drożdży piwnych wykorzystuje się do warzenia różnych rodzajów piwa.
Gdzie kupić drożdże piwne?
Drożdże piwne najlepiej kupować od sprawdzonych dystrybutorów, gdyż nieprawidłowo lub źle przechowywane mogą stracić swoje właściwości. Jednym ze sprawdzonych dostawców i dystrybutorów drożdży piwnych jest sklep Domowa Spiżarnia.
W asortymencie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór drożdży piwnych dolnej i górnej fermentacji, dzięki czemu w zaciszu własnego domu możesz uwarzyć piwo o pożądanych walorach smakowych oraz określonej zawartości alkoholu. Obok drożdży piwnych w asortymencie naszego sklepu znajdziesz również drożdże gorzelnicze, drożdże winiarskie, drożdże do cydru oraz miodów pitnych.
Obejrzyj nasz poradnik jak zrobić pierwsze piwo i sprawdź jak użyć drożdży piwnych.