Drożdże

Drożdże piekarskie w Domowej Spiżarni

Miłośnicy domowych wypieków znają tajemnicę pulchnego pieczywa, dlatego też sięgają po sprawdzone drożdże piekarskie. W dużej mierze to właśnie od nich zależy smak chleba czy ciast. Dla początkujących piekarzy przygotowanie roztworu z drożdżami jest sporym wyzwaniem.

Co to są drożdże i do czego są wykorzystywane?

Drożdże od wieków wykorzystywane są do pieczenia chleba czy ciast, a także do produkcji trunków. Ze względu na to, że są używane w gorzelnictwie, winiarstwie, piwowarstwie oraz w piekarnictwie, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Drożdże to jednokomórkowe grzyby, które rozmnażają się poprzez pączkowanie. Te mikroorganizmy są wykorzystywane w przemyśle spożywczym ze względu na swoje właściwości. Zdolność do rozkładu cukru na etanol i dwutlenek węgla jest nie tylko użyteczna podczas fermentacji alkoholowej. To właśnie dzięki tej umiejętności drożdże przyczyniają się do zwiększenia objętości ciasta. Dzięki temu staje się puszyste oraz lekkie, natomiast jego struktura jest porowata.

Czy wszystkie drożdże są takie same?

Zdecydowanie nie! Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju szczepu, drożdże mogą przeprowadzać fermentacje w innych warunkach. Na przykład w przypadku drożdży gorzelniczych, szczepy są zdolne do przeprowadzania fermentacji w wysokich stężeniach alkoholu. Z tego powodu nie ma uniwersalnego szczepu, dlatego w zależności od tego, do czego chcesz ich użyć, powinieneś wybrać dedykowany rodzaj drożdży.

W Domowej Spiżarni oprócz drożdży piekarskich kupisz również:

Jakie drożdże piekarskie używane są do pieczenia chleba?

Do pieczenia chleba najczęściej używa się drożdży z gatunku Saccharomyces cerevisiae. To właśnie je znajdziemy w sklepach. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Drożdże suszone
  • Drożdże świeże
  • Drożdże instant.

 

drożdże piekarskie

 

Drożdże piekarskie świeże

Drożdże świeże kupisz niemal w każdym sklepie spożywczym: małym i dużym. Znajdziesz je na pułkach chłodziarek, a sprzedawane są w formie kostki owiniętej w papierek. Świeże drożdże mają kolor beżowy, przez co przypominają serek topiony, jednak różnią się od niego konsystencją, ponieważ można je kruszyć w palcach. Nie są mocno wilgotne, dodatkowo można je łatwo przełamać i nie kleję się do dłoni. Świeże drożdże można łatwo odwinąć z papierka, ponieważ nie przyklejają się do niego.

Drożdże suszone

Może spotkałeś się z drożdżami w formie granulek? To drożdże suszone, a ich zaletą jest dłuższy termin ważności. Polecamy je osobom, które stawiają pierwsze kroki w pieczeniu chleba, są łatwiejsze w użyciu i przechowywaniu.

Drożdże instant

Drożdże instant są najłatwiejsze w użytkowaniu dla początkujących w świecie drożdżowych wypieków. Podobnie jak drożdże suszone mają postać granulek i charakteryzują się długi terminem ważności. Polecane są początkującym, ze względu na to, że możesz uniknąć robieniu rozczynu, który sprawia sporo problemów niedoświadczonym osobom.

Jak przechowywać drożdże?

Wszystko zależy od tego, jakie drożdże piekarskie kupiliśmy. W przypadku drożdży świeżych można je przechowywać do 10 dni w lodówce lub zamrozić do 6 miesięcy. Zwróć uwagę na datę ważności i unikaj zakupu, kiedy ten okres wynosi jedynie kilka dni. Natomiast drożdże suche i instant należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Drożdże piekarskie, jak je przechowywać?

Opinie są podzielone, przeciwnicy mrożenia drożdży piekarskich twierdzą, że taki zabieg je osłabia. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od tego w jaki sposób mrozimy drożdże. Tego, co na pewno nie polecamy, to ponowne mrożenie rozmrożonych drożdży. W takim razie jak powinno się zamrażać te mikroorganizmy?

  1. Podziel drożdże na porcje i zawiń je w folię spożywczą. Porcje mogą mieć od 7-20 g, wszystko zależy, od jakich tego porcji używasz do przygotowania roztworu drożdżowego do ciasta. Dzieląc je na odpowiednie porcje, unikniesz sytuacji, w której zostanie ci rozmnożona porcja rozmrożonych drożdży. Pamiętaj, że nie mrozi się ponownie rozmrożonych drożdży.
  2. Przed zamrożeniem włóż drożdże do lodówki, aby się schłodziły, zanim włożysz je do zamrażarki. Pamiętaj, że drożdży nie mrozi się w mikrofalówce.
  3. Po włożeniu drożdży do zamrażarki możesz je przechowywać nawet do 6 miesięcy.
  4. Aby rozmrozić drożdże, najlepiej najpierw przełożyć je do lodówki, zanim wyciągniesz na blat.

 

drożdże do pieczenia chleba

 

Drożdże piekarskie do pieczenia chleba mają również inne zastosowania

Mało osób wie, że drożdże piekarskie do pieczenia chleba mają także inne zalety. A w medycynie powszechnie wiadomo, że mogą one pomagać, chociażby w walce z trądzikiem. Jeśli rozkruszysz około dwudziestogramowy kawałek i zalejesz porcją ciepłej wody, możesz wykonać domową maseczkę. Dzięki niej skutecznie usuniesz ze skóry twarzy nadmiar łoju i oczyścisz ją. Po prostu nałóż uzyskaną w taki sposób pastę na twarz i poczekaj, aż zaschnie. Następnie najzwyczajniej w świecie ją ściągnij. Twarz oczywiście umyj i nawilż. Regularne powtarzanie tego zabiegu to prosta droga do pięknej cery. Z kolei napój z drożdży zalecał już starożytny lekarz – Hipokrates. Jednak obecnie odradza się spożywanie ich w formie surowej, ponieważ mogą się rozwijać w przewodzie pokarmowym. Generalnie podkreśla się jednak ich pozytywne działanie pod warunkiem spożywania w odpowiedniej formie i w odpowiednich ilościach. Głównie dlatego, że zawierają w sobie prawdziwe bogactwo minerałów oraz witamin. Wspomagają gojenie ran, poprawiają twardość paznokci i usuwają zmarszczki.

Dodatki do pieczenia domowego chleba

Domowa Spiżarnia to serwis, w którym uwielbiamy chleb wypiekany we własnych czterech kątach. Pieczywo obok mięsa należy obecnie do tych pokarmów, które w wersjach ze sklepowych półkach, należą do co najmniej dyskusyjnej jakości. Mrożone ciasto i niewiadomego pochodzenia utrwalacze sprawiają, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w nie aż tak trudnej sztuce domowych wypieków. W naszym serwisie gorąco do tego zachęcamy, proponując specjalne akcesoria oraz dodatki. Oferujemy między innymi garnki rzymskie, kosze do wyrastania chleba, zakwasy, drożdże i mieszanki. A także mąki, formy oraz mieszanki. Jest u nas także literatura, która szczególnie początkującym pomoże postawić pierwsze kroki i wykonać pierwsze wypieki. Nie jesteśmy jedynie sklepem internetowym. Jesteśmy przede wszystkim miejscem, w którym promuje się zdrowy styl życia oraz świadomość żywieniową. W czasach, w których przetworzona żywność stanowi ogromną większość tego, co można kupić w sklepach, wyrabianie własnych pokarmów wydaje się być jedyną drogą do zdrowego odżywiania. Chętnie pomożemy tą drogą podążać.

Czy drożdże są zdrowe? Witaminy, składniki mineralne i inne zalety

Tak, to ważny element diety. Zdecydowanie posiadają one wiele zalet dla ludzkiego organizmu. Suszone drożdże piekarskie także przede wszystkim wzmacniają odporność. A to dzięki zawartym w nich takim elementom jak witaminy z grupy B oraz E. Zawierają one także moc takich minerałów jak chrom, fosfor, potas, wapń, żelazo, mangan oraz sód. Czyni je to optymalnymi składnikami do fermentacji ciasta oraz wypieku chleba w domu. Do czego sklep Domowa Spiżarnia serdecznie zaprasza. To jednak nie koniec. Odpowiednia, nawet niewielka ilość drożdży potrzebnych do fermentacji ciasta, pomaga także poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. A czyni to poprzez wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, które są odpowiedzialne za zwalczanie chorób i infekcji. Nawet zwykłe piekarskie suche dają powyższe efekty. I to niezależnie od naszego ulubionego rodzaju ciasta, do którego je zastosujemy. Poza tym pomagają one również w trawieniu i poprawiają pracę naszych jelit. Jak widać, grzyby te nie posiadają wad! Właśnie dlatego warto postawić na nie podczas wyrobu zdrowej, domowej żywności.

Czym drożdże piekarnicze instant różnią się od zwykłych?

Te służące do wyrobu ciasta drożdżowego, określa się jako dużo mocniejsze. Są one po prostu bardziej aktywne i mogą być stosowane w pieczywie, ciastach i innych wypiekach. Poza tym zapewniają lepsze wyrastanie pieczywa. Fakt ten powoduje, że już ich mniejsza ilość daje pożądany efekt. Z kolei tych zwykłych, jako słabszych, używa się raczej do ciast lub płynów podgrzanych do wyższej temperatury. Do wypieku domowego chleba powinno wystarczyć niecałe 10 gramów na kilogram mąki. Szczególnie korzystnie wypadają tutaj drożdże suszone instant, gdyż po prostu starczają na dłużej. Nie tracą jednocześnie cennych wartości odżywczych, a nawet witamin. Jeśli do tego odpowiednio je zapakujemy i odetniemy dostęp do powietrza, będzie można je przechowywać naprawdę długo. Proces fermentacji ciasta również będzie, dzięki nim, przebiegał sprawnie. Wynik? Oczywiście pyszne domowe wypieki dla Ciebie i rodziny. Optymalny, dzięki tym niewielkim grzybom, czas fermentacji ciasta i inne ich zalety stworzą swojski smak. Smak, którego nie pomylisz z żadnym innym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium